Natrio dichloroacetatas yra pakankamai saugi alternatyva vėžio gydyme. Dėl DCA vartojimo užfiksuotų mirčių nėra.

Šią medžiagą pradėta vartoti gydant ir kontroliuojant ,,įgimtą laktatų sukeltą acidozę” vaikams. Pirmosios studijos ir medžiagos pritaikymo tyrimai prasidėjo prieš daugiau nei 40 metų. (nuoroda)

Per tokį netrumpą laiko tarpą DCA buvo pastoviai naudojamas gydyti įgimtoms mitochondrijų ligoms. Pastarosios Peterio Stacpoole bei jo kolegų studijos patvirtina, kad terapiniais tikslais vartojamas Natrio dichloroacetatas gali nesukelti arba sukelti lengvą ar vidutinį šalutinį poveikį. (nuoroda)

Šalutinių poveikių pasireiškimas priklauso nuo vartojamos dozės dydžio bei nuo amžiaus.
Didesnės suvartojamos Dichloroacetato dozės bei vyresnis pacientų amžius (virš 40 metų) didina šalutinio poveikio atsiradimo galimybę. (nuoroda)

Retais atvejais, maža populiacijos dalis dėl savo organizmo ypatybių gali ypač lėtai metabolizuoti Dichloroacetatą. Dėl šios priežasties net vartojant standartines dozes šalutinis poveikis gali pasireikšti greičiau ir stipriau. Šiai pacientų grupei rekomenduojamos mažesnės DCA dozės.

Nutraukus DCA vartojimą beveik visi šalutiniai efektai dingsta savaitės bėgyje. Grįžtama neuropatija gali užsilikti iki poros savaičių arba išimtinais atvejais iki porą mėnesių. (nuoroda)

Pasak garsiausios Dichloroacetatą terapijai naudojančioklinikos stebėjimo duomenis, 44 procentams pacientų, vartojantiems DCA, šalutinis poveikis nepasireiškė. (nuoroda)


Dichloroacetato dažniausiai pasireiškiantis šalutinis poveikis:

 Periferinė neuropatija
(aptinkama iki 20% vartojančių).

Dažniausiai atsiranda pirštuose, rankose ir kojose. Neuropatija priklausomai nuo jos stiprumo gali pasireikšti kaip dilgčiojimo pojūtis, tirpimas, stingimas, atsiradęs drebėjimas, pasunkėjęs judesių atlikimas, skausmas.
Retais atvejais neuropatija gali pasireikšti ir kitose srityse kaip akių obuolių sustingimas, liežuvio bei lūpų tirpimas.

Periferinei neuropatijai susidaryti reikia kelių savaičių arba mėnesių.

Šis šalutinis poveikis laikinas – jo pasireiškimo intensyvumas sumažėja ar visai dingsta sumažinus DCA dozę arba nutraukus vaisto vartojimą. (nuoroda)
Apačioje skaitykite daugiau apie papildus ir metodus, kurie padeda išvengti šios nepageidaujamos reakcijos.

 Nuovargis, mieguistumas, dėmesio ar atminties prislėgtumas, galvos svaigimas
(aptinkama iki 20 % vartojan
čių).

Šie šalutiniai poveikiai laikini – jų pasireiškimo intensyvumas sumažėja ar visai dingsta sumažinus DCA dozę arba nutraukus vaisto vartojimą.


Dichloroacetato labairetai pasireiškiantis šalutinis poveikis:

 Rėmuo, pykinimas, virškinimo sutrikimas.
Vartojant Dichloroacetatą per burną – retais atvejais gali pasireikšti sudirginimas. Apačioje skaitykite daugiau apie papildus ir metodus, kurie padeda išvengti šios nepageidaujamos reakcijos.

 Skausmas auglio srityje (laikinas ir po to išnykstantis).
Labai retas šalutinis poveikis. Nurodo, kad dėl paspartėjusios apoptozės žūva daugiau auglio ląstelių, todėl tam tikra prasme, šis reiškinys parodo, kad DCA terapija veiksminga. Vaistą skiriančiose klinikose Tumoro lizės sindromas dokumentuotas tik porą atvejų. Šis sindromas dažniausiai gali pasitaikyti leukemijos, limfomos ar didelės apimties auglių atvejais. (nuoroda1nuoroda2)

 Nedidelis kepenų fermentų ASAT, ALAT, GGT padidėjimas, be simptomų.

Daugelis vaistų gali sukelti nedidelius kepenų fermentų kiekio pakilimus kraujyje. DCA 1 % pacientų gali iššaukti minimalų kepenų fermentų padidėjimą (iki 50 – 60 U/l). Tokie pokyčiai neturėtų sukelti nerimo. Panašus ar didesnis kepenų fermentų padidėjimas kraujyje gali pasireikšti ir vartojant antibiotikus, paracetamolį, tam tikras vaistažoles bei kontraceptikus. (nuoroda)

Padidėjęs dirglumas, nuotaikų kaita, haliucinacijos.

Visi aukščiau išvardinti šalutiniai poveikiai yra laikini. Jų intensyvumas ar pasireiškimas sumažėja arba dingsta sumažinus ar nutraukus DCA vartojimą.


Dichloroacetato šalutinis poveikis ir suderinamumas su įvairiomis organizmo sistemoms:

 DCA ir smegenys.
Vartojant kanabinoidus, benzodiazepinus, opioidus ar kitus CNS veikiančius preparatus – DCA gali sustiprinti šių vaistų nepageidautinus šalutinius poveikius nervų sistemai (delyrą, atminties sutrikimus). Toks scenarijus dažniausiai nutinka tada, kai jau vartojami CNS veikiantys medikamentai yra iššaukę pašalinį poveikį. Žmonėms, kurie papildomų reakcijų dėl šių preparatų nepatiria – rizika yra maža.

Norint sumažinti DCA ir CNS veikiančių medžiagų neigiamas reakcijas, patartina pradėti vartoti mažas dozes ir lėtai didinti Dichloroacetato dozę. (nuoroda1nuoroda2).

 DCA ir širdis.
Dichloroacetatas pagerina širdies kraujo išmėtimo funkciją nepadidinant deguonies poreikio. Taip pat gerina energijos resursų panaudojimo efektyvumą. Vaistas saugus žmonėms su širdies išemijos rizika ar širdies nepakankamumu. (nuoroda).

 DCA ir kepenys.
Kepenų nepakankamumo ir žymios geltos atveju verta nevartoti aukštų DCA dozių, kadangi medžiagos metabolizmas vyksta kepenyse. Esant tokioms būklėms rekomenduojama rinktis intraveninį DCA vartojimą, o ne vartoti preparatą peroraliai. (nuoroda)

 DCA ir inkstai.Dichloroacetatas yra saugus pacientams su inkstų nepakankamumu. Vaistas neturi toksinio poveikio inkstams.

 DCA ir cukrinis diabetas.
Pacientams, kurie serga cukriniu diabetu Dichloroacetatas gali padėti kontroliuoti kraujo glikemiją. DCA mažina cukraus kiekį kraujyje tarp valgių. (nuoroda)


Papildai ir metodai padedantys sumažinti bei išvengti Dichloroacetato šalutinių poveikių

Pradėjus vartoti Natrio dichloroacetatą yra primygtinai rekomenduojamakartu vartoti maisto papildus, kurie apsaugo nuo periferinės neuropatijos išsivystymo, progresavimo bei nuo kitų papildomų efektų nervų sistemai.

Vitaminas B1 – tiaminas. (BŪTINA)(po dvi 100mg kapsules / tabletes du kartus per dieną. Vartoti per burną prieš pusryčius ir prieš pietus.)

Yra pastebėta, kad B grupės vitaminas tiaminas turi teigiamą, apsaugantį poveikį nuo periferinės neuropatijos. Šis maisto papildas yra naudojamas ne tik DCA sukeltai neuropatijai, bet ir tokioms neuropatijoms, kurias sukelia cukrinis diabetas ar ilgalaikis alkoholio vartojimas. (nuoroda)

Rekomenduojama rinktis Benfotiamino forma, nes ji iki penkių kartų geriau reabsorbuojama nei paprastas tiaminas. Lietuvoje šiuo metu geriausias pasirinkimas būtų Benfogamma 50 mg (pigiausias ,,Camelia” vaistinėse).

Tiaminas naujausiose studijose taip pat pasižymėjo antiproliferaciniu (stabdančiu augimą) poveikiu prieš vėžį. (nuoroda)

Alpha – Lipoinė rūgštis(BŪTINA)(po vieną 150mg R + kapsulę / tabletę ARBA po vieną 300mg racemato kapsulę / tabletę tris kartus per dieną. Vartoti prieš pusryčius, prieš pietus ir prieš vakarienę per burną.)

Yra pastebėta, kad α- Lipolinė rūgštis yra stiprus antioksidantas, kuris gali padėti išvengti arba kontroliuoti simptomatiką susijusią su neuropatija.
Šis papildas gali sumažinti dirglumą, atminties sutrikimus, o taip pat ir periferinių nervų pakenkimus, kurie pasireiškia dilgčiojimu, deginimu, nutirpimu bei skausmu. (nuoroda)

Mažesnių dozių pakanka užtenka vartojant R formą,
dvigubai didesnes dozes reikia vartoti, jeigu vartojama racemato (R ir L formų mišinys) formą.

Lietuvoje šiuo metu geriausias pasirinkimas būtų Liponexin N30 300mg – preparatas yra racemato formos, todėl jo reikia vartoti po 300 mg tris kartus per dieną.

! Nenaudoti Alpha – Lipoinės rūgšties tuo metu, kai Jums yra skiriama chemoterapija ar radioterapija.

α- Lipolinė rūgštis turi stiprų antioksidacinį poveikį, kuris gali sutrukdyti chemoterapijos veiksmingumą. Dėl šios priežasties nerekomenduojama jos naudoti keletą dienų prieš chemoterapiją, chemoterapijos metu ir savaitę po chemoterapijos. (nuoroda)
α- Lipolinė rūgštis taip pat gali sutrikdyti radioterapijos veiksmingumą, todėl turėtų būti nevartojama kelias dienas prieš, per ir 2 savaites po radioterapijos. (nuoroda)

Acetil L – karnitinas.
(po vieną 500 mg kapsulę / tabletę tris kartus per dieną. Vartoti prieš pusryčius, prieš pietus ir prieš vakarienę per burną.)

Daugelis studijų patvirtina, kad karnitinas yra efektyvi priemonė sumažinant periferinei neuropatijai. Acetil L- Karnitinas taip pat yra patrauklus tuom, kad jo ilgalaikis vartojimas nesukelia šalutinio poveikio.
(nuoroda1), (nuoroda2), (nuoroda3)

Pastebėta, kad Alpha – Lipoinė rūgštis ir Acetil L- Karnitinas gali stipriai sumažinti neuropatijos pasireiškimą.

Retesniais atvejais vartojant Natrio Dichloroacetatą gali atsirasti rėmuo arba pykinimas. Taip atsitikus reikėtų bandyti vartoti DCA prieš tai suvalgius truputi maisto ir atsigėrus skysčio tam, kad sumažinti skrandžio dirginimą.

Jeigu toks metodas nepadėjo, padėti gali rūgštingumą mažinantys vaistai – protonų pompos inhibitoriai. Iš esmės tinka bet kuris iš protonų pompos inhibitorių.

Pantoprazolis.(po vieną 40mg tabletę per parą, tuo pačiu metu. Vartoti prieš valgį per burną.)

Patogumo dėlei, mes rekomenduojame pantoprazolį, nes šis preparatas praktiškai niekada neturi blogos sąveikos su kitais vaistais.


Susidarius nepriimtiniems šalutiniams poveikiams arba esant sunkesnei periferinei polineuropatijai, nutraukite DCA vartojimą iki tol, kol šie padariniai praeis. Visi Natrio Dichloroacetato šalutiniai poveikiai yra grįžtami.

Nutraukus vartojimą daugelis šalutinių poveikių praeina per keletą dienų. Periferinė neuropatija gali užsitęsti savaitę ar retais atvejais kelias savaites iki tol, kol galutinai pranyks. (nuoroda)

Jeigu yra galimybė – rekomenduojame reguliariai darytis kraujo tyrimus, sekti tumoro markerius kraujyje, stebėti pokyčius.

Esant galimumui – periodiškai rekomenduojama atlikti vaizdinius tyrimus kaip Echoskopiją, Kompiuterinę tomografiją (ne per dažnai dėl pastarojo radiacijos ekspozicijos), Magnetinio rezonanso tyrimąPozitronų emisijos tomografiją.

Primygtinai rekomenduojame stebėti savo būklę ir darytis kraujo bei vaizdinius tyrimus bent kas 1,5 – 2 mėn. Taip žinosite ar savigyda veiksminga, ar Jūsų sveikatai ir būklei nėra kilęs pavojus, kuris reikalauja intensyvesnės gydytojų priežiūros.