Nuo 1973-ųjų metų Natrio Dichloroacetatu (NaDCA) pradėta gydyti retas, įgimtas mitochondrijų ligas (PDCD) vaikams. Tokių ligų metu žmogaus organizme trūksta Piruvatdehidrogenazės fermento, vystosi metabolinė laktoacidozė – tai sukelia neurologinę žalą, protinį atsilikimą, mikrocefaliją, aklumą bei judesio sutrikimus.

Šiuo metu – jau penktas dešimtmetis kaip pastebėtas Dichloroacetato naudingumas gydant bei kontroliuojant tokias ligas. DCA padeda atstatyti mitochondrijų funkciją, sugrąžina Piruvatdehidrogenazės veiklą ir leidžia palaikyti normalią medžiagų apykaitą. Bandymai šioje srityje su Dichloroacetatu yra vykdomi iki šiol.

Pasaulyje taip pat aktualūs ir tokie tyrimai, kuriuose bandoma įrodyti, jog DCA gali padėti insultą patyrusiems žmonėms pirmąją parą sumažinti negrįžtamų komplikacijų skaičių. Verta užsiminti, jog taip pat yra nuomonių, kurios teigia, kad Dichloroacetatas gali teigiamai veikti širdį esant kompensuotai hipertrofijai  ir funkcijos nepakankamumui (nuoroda į studiją).

∙ 2007 metais Daktaras Evangelos Michelakis Kanadoje esančiame Albertos Universitete pradėjo tyrimus, kurie sukėlė naują susidomėjimų bangą. Buvo pastebėta, kad DCA geba sustabdyti ir sumažinti vėžinių auglių didėjimą. Vienoje pirmųjų studijų eksperimentiniams graužikams buvo įsodinti smegenų, krūties ir plaučių vėžio augliai. Tyrimo pabaigoje užfiksuota, kad Dichloroacetatą tris savaites gavusi graužikų grupė, lyginant su kontroline grupe, turėjo iki 70 % nuo pradinio dydžio sumažėjusius vėžinius darinius (nuoroda į studiją).

Šis tyrimas sukėlė didelę reakciją tuometinėje visuomenėje, televizijoje, tarp skeptikų ir entuziastų. Nuo to laiko panašūs eksperimentai vykdomi nuolat, norint sužinoti kuo daugiau informacijos apie šį vaistą (nuoroda į Pubmed studijų sąrašą).

∙ 2009 metais kanadiečių MedicorCancer klinika paviešino apžvalginius duomenis apie DCA pritaikymą vėžio gydymo programose. Šioje ataskaitoje buvo remtasi 400 pacientų, kurie vartojo DCA, klinikiniais bei gydymo stebėjimais. MedicorCancer atstovų teigimu Dichloroacetatas gali būti efektyvus vėžio gydymo programų komponentas. Medžiaga gali daryti įtaką chemoterapijos poveikiui.

Siekiant paviešinti svarbią informaciją duomenys buvo pasidalinti su pasauliu bei gydytojais iš kitų šalių (nuoroda į duomenis).

∙ 2013 metais Dr. E. Michelakis su grupe tyrėjų įvykdė pirmos pakopos DCA klinikinį tyrimą Kanadoje. Šio tyrimo išvada: ,,Dichloroacetatas yra saugus, toleruotinas ir skirtinas preparatas žmonėms, kurie turi pasikartojančius smegenų auglius. Ateityje tyrimai dėl Dichloroacetato derinimo su kitais chemoterapiniais preparatais būtų ypač naudingi. Rekomenduojama atlikti tolimesnius klinikinius tyrimus su šiuo vaistu.“ (nuoroda į klinikinę studiją).

! N.B. Šiuo metu JAU yra duomenų leidžiančių įtarti, kurie vaistai su DCA turi sinergetinį efektą.

Deja, dėl finansinės ir visuotinės palaikymo stokos daugiau klinikinių tyrimų iki šios dienos nebuvo atlikta. Nepaisant to, kiti tyrimai, pritaikant Dichloroacetatą vėžio gydyme, vyksta iki šios dienos.

Šiuo metu pasaulyje yra bent dešimtys klinikų, kurios savo pacientams skiria Natrio Dichloroacetatą kaip vieną iš terapijų gydant vėžinius susirgimus. Daugelis tokių klinikų yra Kanadoje bei Pietų Amerikoje. Kai kurios iš jų teikia nuotolines konsultacijas elektroniniu paštu.

Pabaigai norėtume pasiūlyti pažiūrėti šį Dr. A. Khano pristatymą apie Dichloroacetatą, jo sudėtį, veikimą bei kitas mintis išsakytas konferencijoje.